Port St. Joe Jr./Sr. High School soccer coach Gary Hindley, along with Athletic Director Chuck Gannon and Principal Jeremy Knapp, released the 2013-14 schedule last week.


Port St. Joe Jr./Sr. High School soccer coach Gary Hindley, along with Athletic Director Chuck Gannon and Principal Jeremy Knapp, released the 2013-14 schedule last week.



Hindley, in his fifth year at Port St. Joe, carries a 67-46-10 record at the school, 418-291-26.



The girls’ and boys’ soccer squads move to an expanded 1-1A District that includes six schools and spans from Niceville to Tallahassee.



Port St. Joe will face each district foe, Rocky Bayou, Tallahassee Maclay, Lafayette Mayo, Tallahassee John Paul II, West Gadsden, and Franklin once each in district play with a second non-district game versus local rival Franklin County.



Port St Joe, which began girls’ practices Oct. 7 with the boys starting up this past Monday, will host a girls Preseason Jamboree on Saturday, Oct. 26.



The Jamboree will feature the host school, Lynn Haven Mosley, Panama City Bay and Panama City North Bay Haven.



A boys Preseason Jamboree, which will include Port St. Joe, Rocky Bayou and Tallahassee Godby, will be played Saturday, Nov. 2.



The regular season kicks off Tuesday, Nov. 12 when Port St. Joe hosts Malone, the girls beginning at 5 p.m. ET and the boys at 7 p.m.



Currently, the girls’ pre-season roster numbers 23, once the volleyball season concludes, with 28 boys, once football wraps up play, on the roster.



All home games are played at the Sam Cox Field at the Lamar Faison Soccer facility, adjacent to Port St. Joe’s Shark Stadium.



The 201314 Soccer Schedule                                                                               



*denotes District game; all times ET except where noted



Oct. 26 (H): Girls Jamboree (PSJ, Mosley White, Bay, North Bay Haven)



Nov. 2 (H): Boys Jamboree (PSJ Purple, Rocky Bayou Blue, Godby, PSJ Gold, Rocky Bayou White)



Nov. 12 (H): Malone, girls at 5 p.m.; boys at 7 p.m.



Nov, 19 at North Bay Haven, girls at 5 p.m.; boys at 7 p.m. CT                                                                                                                                      



Nov. 21 *(H): Franklin County, girls at 5 p.m.; boys at 7 p.m.                                                                                                                                



Nov. 23 at Tallahassee Godby, girls at 1 p.m.; boys at 3 p.m.                                                                                                                                           



Nov. 26 (H): Baker, girls at 5 p.m.; boys at 7 p.m. 



Dec. 3 *(H): Lafayette Mayo, girls at 4 p.m.; boys at 6 p.m.                                                                                                                                                        



Dec. 6 *at Rocky Bayou, girls at 4 p.m.; boys at 6 p.m. CT                                                                                                                                         



Dec. 7 (H): Tallahassee Godby, girls at 1 p.m.; boys versus Mosley at 3 p.m.



Dec. 10 *(H): West Gadsden, girls at 5 p.m.; boys at 7 p.m.                                                                                                                                      



Dec. 12 *(H): Tallahassee John Paul II, girls at 4 p.m.; boys at 6 p.m.



Dec. 14 at Franklin County, girls at 4 p.m.; boys at 6 p.m.



Dec. 17 at Freeport, girls at 5 p.m.; boys at 7 p.m. CT



Dec. 20 *at Tallahassee Maclay, girls at 3 p.m.; boys at 5 p.m.



Jan. 7 at Springfield Rutherford, girls at 5 p.m.; boys at 7 p.m. CT



Jan. 9 at Marianna, girls at 4 p.m.; boys at 6 p.m. CT



Jan. 10 (H): South Walton, girls at 5 p.m.; boys at 7 p.m.



Jan. 13 * at Tallahassee Maclay in district tournament



Jan. 14 (H): Wakulla, “B” at 5 p.m.; varsity at 7 p.m. (boys only)



Jan. 15 * at Tallahassee Maclay girls district semifinals                                                                                                                   



Jan. 16  (H): Tallahassee Godby, 7 p.m. (boys only)                                                                                                                                      



Jan. 17 * at Tallahassee Maclay girls district finals                                                                                                                                 



Jan. 20 * at Tallahassee Maclay boys district quarterfinals                                                                                                                



Jan. 21 * at Tallahassee Maclay boys district semifinals                                                                                                                                     



Jan. 24 * at Tallahassee Maclay boys district finals