During last week’s meeting of the Gulf County School Board, board members, principals and Superintendent of Schools Jim Norton honored excellence on last year’s Florida Comprehensive Assessment Test from three schools.


During last week’s meeting of the Gulf County School Board, board members, principals and Superintendent of Schools Jim Norton honored excellence on last year’s Florida Comprehensive Assessment Test from three schools.



 



FCAT honors from Port St. Joe Elementary School



Level 5 (Reading)



Grade 3 – Julia Bohannon, Corbin Ingalls, Loren Martin, Clint Moore, Jack Randall, Keaston Shepard, Hannah Tomlinson;



Grade 4 – Gregory Julius, Alyssa Martina, Jacob Sander, Sara Whitfield;



Grade 5 – Caleb Butts, Devin Crews, Hannah Fulk, Chandler Godwin, Kenneth Haddock, Lexi Holland, Jacob Kennedy, Ana Lacivita, Isaac McCall, Bryce Thomas, Jacob Tracy, Ashleigh Wright;



Grade 6 – Braden Baumgardner, Ashton Childress, Lexi Combs, Cheyanna Crum, Grace Cryderman, Lauren Hall, Caleb Kyle, LaShavion McCloud, Kate McLemore, Marcella Phelps, Hannah Pool, Elizabeth Sapp, Amber Turman.



Level 5 (Math)



Grade 3 – Julia Bohannon, Weston Edwards, Blake Gay, Bryson Lee, Gabrielle Nicodemus, Jack Randall, Philip Riley, Leroy Yarrell;



Grade 4 – Sean Farnsley, Kelvin Griffin, Colton Jones, Bailey Lake, River Rollins, Sara Whitfield;



Grade 5 – Caleb Butts, Josh Butts, Hannah Fulk, Chandler Godwin, Hannah Graziano, Kennith Haddock, Cameron Harmon, Jacob Kennedy, Ana Lacivita, Jacob Tracy;



Grade 6 – Christopher Brant, Lexi Combs, Grace Cryderman, Lauren Hall, Kate McLemore, Elizabeth Sapp.



Level 5 (Science)



Grade 5 – Hannah Fulk, Delaney Ingalls, Ana Lacivita, Joshua Richards, Jacob Tracy.



* Note – Jacob Sander, Hannah Fulk and Grace Cryderman all had a perfect score in reading; Jacob Kennedy and Lexi Combs had perfect scores in math.



 



FCAT honors from Port St. Joe Jr./Sr. High School



Level 5 (Reading)



Grade 7 – Rachel Bass, Chloe Burke, Marques Cutler, Lauren Davis, Levi Finley, Chloe Focht, Daniel Golden, Brantley Lake, Dell Pickett, Sarah Taylor, Kristin Thursby;



Grade 8 – Jeremy Ard, Julian Bowman, Maddie Flanagan, Callie Fleshren, Reanna Frabel, Dalton Gilley, Thomas Haddock, Delilah Harrison, Katie Nobles, Valerie Odium, Will Ramsey, Caroline Rish, Kathleen Rish, Tyler Whatley;



Grade 9 – Dallas Bird, Aaron Brown, Cole Cryderman, Caitlin Godwin, Jonathan Hormuth, Megan Hubbard, Janel Kerigan, Maura Mahan, Martin Mertz, Christopher Tully, Sarah Whitney;



Grade 10 – Kristen Burkett, Homer Davis, Bryce Godwin, Morgan Kennington, Allie Stripling, Anastasia Thomason.



Level 5 (Math)



Grade 7 – Chloe Burke, Chloe Focht, Christopher Maestri, Alex Naus, Dell Pickett, Ethan Sander, Sarah Taylor, Kristin Thursby;



Grade 8 – Callie Fleshren, Reanna Frabel, Kathleen Rish, Damien Wallace.



Level 5 (Science)



Grade 8 – Callie Fleshren, Thomas Haddock, Christian Hall, Katie Nobles.



Level 6 (Writing)



Grade 10 – Anastasia Thomason, Dantasia Welch.



* Note – Levi Finley, Reanna Frabel, Caroline Rish, Tyler Whatley, Megan Hubbard each had a perfect score in reading. A Level 6 in writing in considered perfect.



 



Wewahitchka Elementary School



Level 5 (Math) – Jocelyn Minchew.



Level 5 (Reading) – Rylee Waters, Kaden Mayhann, Alexis Morrill.